Дунав 3 - 1 Ботев (Вр)
27 юли 2018 - 20:45Градски стадион, Русе

“Дунав” взе първата си победа в новото първенство на Първа професионална лига след успех с 3:1 над “Ботев” (Враца). Градския стадион в Русе отново се оказа “Тера инкогнита” за врачани, а головете за “драконите” отбелязаха Ахмед Ахмедов, Божидар Васев от дузпа и Борислав Балджийски.

Старши треньорът на “драконите” Малин Орачев бе направил две промени в стартовия с състав в сравнение със загубата от “Витоша” с 1:2 в първия кръг на първенството. Мача започнаха Христо Лемперов и Мухамаду Ндиайе, вместо Иван Коконов и наказания Красимир Станоев. Лемперов стартира като десен краен бранител, Петър Патев замести Станоев в сърцето на халфовата линия, а Ндиайе партнираше в предни позиции на Ахмед Ахмедов.

Проливен дъжд, излял се над Русе, направи терена на Градския стадион доста тежък за игра. Първата възможност в мача се откри пред Ахмедов в 6-та минута. След центриране от корнер отдясно на вратата на Николай Кръстев, таранът на “драконите” стреля с глава на далечната греда, но вратарят на врачани улови топката.

В 27-та минута Дунав излезе напред в резултата. Мариян Иванов и стражът на “Ботев” не се разбраха пред наказателното поле, Ахмедов дебнеше наблизо, открадна топката и на празна врата вкара втория си гол в шампионата – 1:0.

Четири минути по-късно след центриране от корнер отляво на вратата на “Ботев”, капитанът на гостите Даниел Гаджев игра с ръка в наказателното поле и реферът Станислав Тодоров отсъди дузпа. Зад топката застана Божидар Васев и хладнокръвно вкара в долния десен ъгъл на Николай Кръстев – 2:0.

Десет минути след началото на втората част гостите върнаха едно попадение. След центриране отляво, Петър Атанасов отблизо с глава намали – 1:2. Минутка след гола вратарят на “Дунав” Станислав Антонов показа класа отразявайки далечен шут на Валери Домовчийски.

В 63-та минута Борислав Балджийски реши всичко в срещата. Ндиайе проби отляво, пусна към Балджийски, халфът на “драконите” направи страхотен дрибъл преминавйки през трима защитници на “Ботев” в наказателното поле на гостите, шутира силно и вратарят на врачани не успя да отрази удара му – 3:1.

Двадесет минути преди края на мача отново Ндиайе намери влизащият на скорост отляво Балджийски, който овладя атрактивно топката, шутира от движение, но топката излезе в аут. В 89-та минута Станислав Антонов отново показа класа спасявайки удар отблизо на Иван Колев.

“Дунав”:
86. Станислав Антонов, 22. Христо Лемперов, 16. Мартин Ковачев (к), 5. Георги Динков, 14. Божидар Васев, 4. Петър Патев, 25. Борислав Балджийски, 98. Светослав Ковачев (58`- 8. Иван Коконов), 77. Бранимир Костадинов, 7. Мухамаду Ндиайе (83`- 94. Глаусио Да Силва), 9. Ахмед Ахмедов (77`- 17. Насим Зитоуни).

Старши треньор: Малин Орачев

“Ботев” (Враца):

34. Николай Кръстев, 22. Михаил Милчев, 26. Мариян Иванов, 37. Венцислав Керчев, 11. Андреас Васев, 6. Даниел Гаджев (к) (73`- 7. Георги Вълчев), 88. Йордан Апостолов, 94. Юлиян Ненов (69`- 17. Спас Георгиев), 71. Емил Стоев (35`- 9. Иван Колев), 10. Петър Атанасов, 30. Валери Домовчийски

Старши треньор: Сашо Ангелов

Голмайстори: 1:0 Ахмед Ахмедов (27); 2:0 Божидар Васев (31-дузпа); 2:1 Петър Атанасов (56); 3:1 Борислав Балджийски (63)

Жълти картони: Христо Лемперов, Светослав Ковачев, Мартин Ковачев, Глаусио Да Силва (“Дунав”); Михаил Милчев (“Ботев”)

Главен съди: Станислав Тодоров (Шумен)