Витоша 2 - 1 Дунав
20 юли 2018 - 18:30Стадион "Витоша", Бистрица

“Дунав” загуби първия си мач от новото първънство на Първа професионална лига. “Драконите” паднаха с 1:2 в гостуването си на “Витоша” в Бистрица в откриващия двубой на новия шампионат. Русенци изиграха много добро първо полувреме, като поведоха още в 4-та минута с гол на новото попълнение Ахмед Ахмедов и пропуснаха още няколко добри шанса за гол. През втората част домакините обърнаха резултата в рамките на 2 минути – между 62-та и 64-та, а в края на мача Ахмедов и Балджийски бяха спрени пред гола от напречната греда на вратата на “Витоша”.

Двата отбора излязоха на терена с фланелки „Червен картон за футболното хулиганство”, инициатива на Българския футболен съюз. Старши треньорът на “драконите” Малин Орачев пусна като титуляри пет от летните попълнения, а съставът на “Дунав” изглеждаше по следния начин: Станислав Антонов, Петър Патев, Мартин Ковачев (к), Георги Динков, Божидар Васев, Красимир Станоев, Иван Коконов, Светослав Ковачев, Борислав Балджийски, Бранимир Костадинов и Ахмед Ахмедов.
Срещата започна с опасност пред вратата на “драконите”.

Във 2-та минута домакините организираха атака, като на няколко пъти пробваха да обстрелват вратата на Станислав Антонов. Ударите им бяха блокирани, като при последния стражът на русенци блокира силен шут на Милев.

Две минути по-късно “Дунав” откри резултата – Светослав Ковачев направи хубав пробив отляво, стигна до границата на наказателното поле и шутира силно, вратарят на “Витоша” Николай Георгиев не успя да улови топката и притичалият Ахмед Ахмедов вкара отблизо – 0:1.

В 14-та минута отново Ковачев бе в основата на опасност пред вратата на домакините. Този път младокът проби отдясно, отново последва силен шут и неубедителна намеса на Георгиев, но след рикошет в крака на Иван Коконов, топката премина встрани от дясната греда на вратата на “Витоша”.

В 16-та минута Стефан Христов проби отдясно по атаката на “тигрите” и центрира в наказателното поле на русенци, Милев шутира от 10 метра, но топката премина встрани от вратата на Антонов.

В средата на полувремето правещият страхотен дебют за “драконите” Ковачев в рамките на пет минути създаде две сериозни опасности пред вратата на “Витоша”. В 28-та минута той се откъсна фронтално срещу вратата, но Цанков направи шпагат и топката мина над рамката. В 33-та минута, проби отляво влезе в наказателното поле на домакините, но подаването му бе пресечено и топката излезе в корнер.

Първите 10 минути на втората част преминаха в спокойно темпо, а възможности за гол пред двете врати почти липсваха. В 55-та минута след центриране от пряк свободен удар отдясно Милев стреля с глава, но Антонов спаси. Малин Орачев направи първата си смяна точно след час игра Александър Александров замени Бранимир Костадинов.

В 61-та минута Милев бе фаулиран в наказателното поле на “Дунав” и сам превърна наказателния удар в гол – 1:1. Две минути по-късно домакините направиха пълен обрат в мача – неразбирателство в защитата на “Дунав” остави Стефан Христов непокрит в наказателното поле и той отблизо направи 2:1.

В 66-та минута още един от новите футболисти на “Дунав” записа дебют с фланелката на “драконите” – Глаусио да Силва замени Иван Коконов. В 82-та минута в игра се появи Даниел Пехливанов, заменяйки Светослав Ковачев. Само минута по-късно, Ахмед Ахмедов имаше възможност да изравни резултата – таранът стреля с глава, топката описа парабола и срещна гредата, след което вратарят Георгиев изби в корнер.

Липсата на шанс пред “драконите” пролича и в 86-та минута – топовен шут на Борислав Балджийски от 30 метра щеше да счупи гредата на вратата на домакините”. В края на срещата след сериозно спречкване в половината на “Дунав” съдията Ивайло Стоянов показа червени картони на Петко Цанков и Анти Рения от домакините, и Красимир Станоев.

“Витоша”:
12. Николай Георгиев, 10. Георги Амзин (к), 11. Даниел Кутев (73`- 14. Четин Садула), 18. Петко Цанков, 16. Радко Мутафчийски, 19. Анти Рения, 17. Михаил Петров (68`- 7. Кристиян Кочилов), 24. Георги Купенов, 80. Лъчезар Котев, 96. Наско Милев, 99.Стефан Христов (89`- 5. Венцислав Бонев)

Старши треньор: Росен Кирилов

“Дунав”:
86. Станислав Антонов, 4. Петър Патев, 16. Мартин Ковачев (к), 5. Георги Динков, 14. Божидар Васев, 31. Красимир Станоев, 8. Иван Коконов (66`- 94. Глаусио Да Силва), 98. Светослав Ковачев (82`- 11. Даниел Пехливанов), 25. Борислав Балджийски, 77. Бранимир Костадинов (60` – 7. Александър Александров), 9. Ахмед Ахмедов.

Старши треньор: Малин Орачев

Голмайстори: 0:1 Ахмед Ахмедов (4); 1:1 Наско Милев (62-дузпа); 2:1 Стефан Христов (64)

Жълти картони: Петко Цанков, Анти Рения (“Витоша”)

Червени картони: Петко Цанков и Анти Рения (“Витоша”); Красимир Станоев (“Дунав”)

Главен съдия: Ивайло Стоянов (Петрич)

Стадион: “Витоша”, Бистрица